Iubim natura, susținem mediul!

Iubim natura, susținem mediul!

Cu ajutorul Granturilor SEE, o echipă a Institutului de Cercetare-Dezvoltare pentru Cinegetică și Resurse Montane din Miecurea-Ciuc împreună cu partenerul norvegian de la NIBIO (Norwegian Institute of Bioeconomy Research)  au reabilitat ecologic mai multe turbării și zone umede din centrul țării.

Cele 13 turbării din centrul țării au fost restaurate prin lucrări specifice care să conducă la restabilirea nivelului hidrologic și hidrogeologic al turbăriilor, asigurând astfel, posibilitatea de dezvoltare în continuare a stratelor de turbă.

Aceste turbării sunt ecosisteme care au capacitatea de a sechestra cantități foarte mari de dioxid de carbon și au rol de reglator al circuitului apei în natură. Coloniile de turbă crează un microclimat cu specii relicte din ultima perioadă glaciară cu valoare naturală importantă pentru noi și generațiile viitoare.

Planta carnivoră Roua Cerului (Drosera rotundifolia), alte plante cum ar fi Vuitoarea, merișorul veșnic verde, puieți de pini și afine puteți observa dacă mergeți pe cele trei trasee tematice reabilitate în comuna Estelnic la turbăria Stăvilarul lui Kovacs, în comuna Mereni la turbăria Movila Nisipoasă și în comuna Tușnad la turbăria Mlaștina Nadaș sau pe traseul tematic nou construit din comuna Sâncrăieni la Tinovul Luci.